Veľké Držkovce

Poskytovatelia pripojenia

19.06.2007 15:31 · admin

V našej obci sa začína riešiť otázka internetu. Určite je vás veľa takých, ktorí by ste mali záujem o zriadenie prístupu na web a preto hľadáme tú najlepšiu možnosť pre pripojenie.

Všetky technické vlastnosti, ktoré nasledujú za týmto odstavcom sa vzťahujú konkrétne na obec Veľké Držkovce kvôli najobjektívnejším informáciám a sú overené v praxi.

Všetci, ktorí majú v obci pevnú linku, sa môžu pripojiť na internet vytáčanou a v dnešnej dobe už zastaralou metódou zvanou dial-up. Teoreticky umožňuje rýchlosť pripojenia maximálne 56 Kb/s, no v praxi sú čísla menšie. U nás je to zhruba v rozpätí 48.0-50.6 Kb/s. Pripojenie je výhodné predovšetkým na rekreačné surfovanie resp. prezeranie e-mailov, textového obsahu a pod.

Záujemcovia o rýchlejší internet majú 3 možnosti, ak nepočítame satelitný internet, ktorý je cenovo nevýhodný. DSL internet bohužiaľ nie je možné zriadiť, pretože jeho dosah od telefónnej ústredne, v našom prípade Zlatníky, je v okruhu 4 km čo naša poloha (asi 6 km) nespĺňa.

Prvú spomínanú službu predstavuje Orange. Ponúka pripojenie cez technológie GPRS/3G/EDGE/HSDPA. Pripojenie je dátovo limitované, má štandardne odozvu (ping) 400 ms, rýchlosť sťahovania 6-10 Kb/s, a preto nie je vhodné na online hranie cez internet.

Nasledujúca technológia je FLASH-OFDM, známa pod názvom Rýchly internet od spoločnosti T-Mobile. Je charakteristická rýchlou odozvou - 30 ms, rýchlosťou a veľkým pokrytím. Nevýhodou je dátový limit, ktorý sa kvôli rýchlosti ľahko prečerpá a dáta navyše sú spoplatňované vysokou čiastkou. Inak by bola služba jednoznačne tým najlepším mobilným riešením.

Tretím lákadlom je WLAN t.j. bezdrôtové pripojenie funkčne založené na rádiových vlnách v pásme 2,4 Ghz. Poskytovateľom je PBI - Prvá bánovská informačná, so sídlom v budove MSKS v Bánovciach nad Bebravou. Ponúka pripojenie dátovo aj časovo neobmedzené, ktoré je závislé na priamej viditeľnosti na vysielač. Viac informácii o ich službách získate na stránke http://www.pbi.sk.

Po prečítaní predošlých odstavcov sa práve WLAN stáva adeptom na poskytovateľa internetu v obci. Ak uvažujete o pripojení, dajte o sebe vedieť na Obecnom úrade. Iba tak budeme informovaní o počte ľudí, ktorý je nevyhnuté poznať.

V otázke internetu sa môže pokračovať len v prípade dostatočného záujmu o službu. Taktiež negarantujeme kvalitu ponúkanej služby, poskytovateľom je tretia strana. Technológia je závislá na počasí a je silno tlmená vertikálnymi nerovnosťami. Skúsenosti pracovníkov v PBI hovoria o spokojných, ale aj sklamaných užívateľoch.